Start Przygotowania do wycieczki

Przygotowania do wycieczki

Kondycja
    Aby być turystą nie trzeba być osobą super sprawną. Każda wędrówka lub wycieczka niezależnie od dyscypliny turystyki kwalifikowanej, powinna być poprzedzona odpowiednią zaprawą fizyczną. Przed dłuższą wycieczką pieszą warto zrobić kilka przysiadów, przed jazdą rowerem rozgrzać mięśnie nie tylko nóg, ale i karku, a przed wiosłowaniem popracować chwilę nadgarstkami. Pozwoli to uniknąć kontuzji, które mogą zniechęcić do kolejnych wycieczek.

Ubiór
     Niebagatelne znaczenie na wycieczce ma stosowny ubiór, najważniejsze jest, aby był on wygodny i praktyczny. W zależności od dyscypliny turystyki, którą chcemy uprawiać, strój będzie się od siebie różnił. Nie należy chyba nikogo przekonywać o tym, że ubiór powinien być przystosowany do pory roku, oraz temperatury i pogody. Ubieramy się na tzw. cebulkę, aby w razie potrzeby zdjąć lub założyć dodatkowe okrycie. Nie zapominamy o nakryciu głowy stosownym do pory roku i pelerynie przeciwdeszczowej.

Ekwipunek
    Ekwipunek osobisty będzie się różnił w zależności od rodzaju wycieczki, czasu jej trwania i wybranej dyscypliny turystyki. Trzeba pamiętać o elementach najprostszych, ale niezbędnych takich jak: ręcznik, kompletna zmiana bielizny, mydło, szczoteczka i pasta do zębów, nóż-scyzoryk, mapa, przewodnik, lekarstwa zalecone przez lekarza, aparat fotograficzny, okulary słoneczne, krem UV, naładowany telefon komórkowy, dokumenty, pieniądze, worek na śmieci, odbiornik GPS.

Plecak
Plecak to podstawowy ekwipunek turysty pieszego. Plecak powinien być dostosowany do uprawianej przez nas formy turystyki i czasu jej trwania. Plecak powinien być wygodny, pakowny i możliwie uniwersalny. Jego wielkość (podawana w litrach) powinna odpowiadać naszym potrzebom i możliwościom fizycznym. Plecak po spakowaniu nie powinien być szerszy, ani wyższy od nas. W małych plecakach ważne jest by część przylegająca do pleców była choć trochę usztywniona i posiadała wyściółkę. W większych plecakach ważne jest by posiadały stelaż wewnętrzny i były dopasowane do wzrostu użytkownika. Pasy nośne muszą być w miarę szerokie, aby dobrze rozkładały ciężar bagażu. Pas biodrowy po zapięciu będzie zapobiegał ruchom plecaka. Im więcej możliwości regulacji pasów tym lepiej. Warto sprawdzić, czy plecak daje możliwość przymocowania np. karimaty. Plecak musi być wykonany z mocnych materiałów. Szwy powinny być wzmacniane, a suwaki zabezpieczone przed dostaniem się do wnętrza wody.

Pakowanie plecaka
    Pakując plecak należy pamiętać, żeby równomiernie rozłożyć ciężar i jak najniżej umieścić środek ciężkości. Takie rozłożenie bagaży ułatwi i zapobiegnie zachwianiom równowagi. Na dno plecaka powinny trafić rzeczy duże objętościowo np. śpiwór. Nad nimi umieszczamy rzeczy ciężkie (np. kuchenkę gazową, żywność). Należy pamiętać, aby oddzielić je od strony pleców miękkimi ubraniami. Nad rzeczami ciężkimi, umieszczamy lżejsze. Na górze plecaka kładziemy przedmioty, które mogą się przydać w czasie wędrówki (np. kurtka, czapka, apteczka). Dobrze jest pakować wszystkie rzeczy w torebki foliowe. Poza ochroną przed deszczem pozwalają one zachować porządek w plecaku w czasie dłuższych wypraw. Kiedy pakujemy rzeczy, które mogą brzęczeć musimy owinąć je np. ściereczką. Mapy najbezpieczniej nosić w foliowej koszulce lub specjalnym etui.

Apteczka
    Trudno przewidzieć co może nas spotkać na wycieczce, dlatego należy przygotować odpowiedni zestaw leków i materiałów opatrunkowych, by móc udzielić pierwszej pomocy. W apteczce powinny się znaleźć gaziki jałowe, kilka plastrów różnej wielkości, bandaże, altacet (na skręcenia lub opuchlizny po ukąszeniu), woda utleniona lub jodyna, środki przeciwbólowe dwóch różnych typów, węgiel lekarski, wapno, folia NRC, rękawiczki lateksowe, nożyczki, pęseta.

Źródło: "ABC... bezpiecznego wędrowania" J. Kapuścińskiego i M. Zając