Start Aktualności Archiwum

Kamienne kręgi w Mnichu

Email Drukuj

    Niewielu kutnian wie, że w oddalonym o 10km Mnichu znajduje się niecodzienny obiekt. Zapytani mieszkańcy pobliskich wsi: Marianowa, Skórzewy i Stanisławowa nie zdają sobie sprawy, że w pobliskim lesie można znaleźć zachowane fragmenty rzymskiego cmentarzyska kurhanowego pochodzącego z około I..IV wieku n.e.

    Kurhan to rodzaj mogiły, w kształcie kopca, stożka lub półkola, z elementami drewnianymi, drewniano-kamiennymi lub kamiennymi, w którym znajduje się komora grobowa z pochówkiem szkieletowym lub ciałopalnym. Pomieszczenia grobowe, nieraz bardzo rozbudowane, mają zwykle konstrukcję kamienną bądź drewnianą, czasem są kute w litej skale. (Wikipedia)


    Zachowane fragmenty kurhanów w Mnichu mają postać kamiennych kręgów i prostokątów. Jak podają niektóre źródła część konstrukcji została rozebrana i wykorzystana np. do budowy dróg w Kutnie. Droga łącząca wieś Marianów z Kolonią Mnich przecina jeden z kręgów. Nieopodal niej na północ i południe można znaleźć pokryte ściółką leśną i mchem duże głazy układające się w okręgi o średnicy 23 metrów.

    Podczas wycieczki rowerowej, która odbyła się kilka dni temu odnaleźliśmy kilka kamieni, które mogą pochodzić z kurhanu. Osoby rozstawione na głazach utworzyły krąg. Zachęcam do odwiedzenia lasu w Mnichu i poszukania magicznych miejsc. Kilka przydatnych informacji znajdziecie tutaj